MIA četbot uskoro počinje sa radom!
MIA (Municipal inteligent asistent) je četbot zasnovan na Weaver platformi koji će građanima Šapca, Sombora, Laktaša i Bijeljine biti 24 časa dnevno dostupan za upite o najvažnijim gradskim temama i koji će ih voditi kroz administrativne procedure. MIA zamenjuje odlaske na šaltere i pružanjem informacija u realnom vremenu donosi velike uštede građanima, privredi i lokalnoj samoupravi.
Šapčani će preko MIA-e moći da dobiju informacije o izdavanju poreskih uverenja, uverenja iz matičnih knjiga i knjige državljana, kao i da prođu kroz postupak za dečiji ili roditeljski dodatak. Somborci će osim o dečijem dodatku i poreskim uverenjima, moći da se kod MIA-e raspitaju i o visini poreskog duga i kako da dobiju uverenje o izmirenim obavezama po osnovu lokalnih javnih prihoda. I jedni i drugi imaće na raspolaganju i informacije o radnom vremenu gradskih organa, telefonima, kao i aktuelnim dešavanjima.
Naši eksperti sproveli su obuke tehničkih i poslovnih korisnika lokalnih samouprava na projektu “Unapređenje opštinskih usluga u Srbiji i BiH uvođenjem četbot aplikacije”, koji zajedno sa nama sprovode GIZ, NALED, Privredna Komora Republike Srpske i Regionalna mreža za povoljno poslovno okruženje u jugoistočnoj Evropi (BFC SEE) a koji je podržan od strane Nemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) kroz develoPPP program.
Zaposleni u lokalnim samoupravama su kroz obuke upoznati sa arhitekturom i tehničkim delom Weaver platforme i osposobljeni za samostalno korišćenje i upravljanje Weaver platformom što podrazumeva administriranje četbota, uvide u konverzacije između četbota i korisnika i praćenje statistike.
Pored sprovedenih obuka, naš direktor Divizije za softverska rešenja Milan Jevtić, uručio je licence našeg rešenja opštinama, i tom prilikom izjavio:
„Nama inženjerima je veliko zadovoljstvo kada možemo da u naše okruženje uvedemo tehnologije koje su savremene i na istom nivou razvoja kao u najrazvijenijim društvima. Korišćenje četbota zasnovanog na prirodnom razumevanju jezika i mašinskom učenju, globalno postaje tehnologija koja pomaže javnoj upravi da unapređuje usluge. Projekat je prilika ne samo da pomognemo boljoj komunikaciji i jačanju veza između samouprava i stanovništva, već i da više saznamo o potrebama i navikama korisnika, kako bismo unapredili i sopstvene usluge.“
Projekat je deo šireg programa develoPPP nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a obuhvata i dve lokalne samouprave u Bosni i Hercegovini, Bijeljinu i Laktaše, u kojima će MIA, između ostalog, pomagati srednjoškolcima da se informišu o uslovima za dobijanje studijskih stipendija i procesu prijave.