Predstavili smo studiju slučaja Telekom Srbije na vForumu 2019
VMware je organiziovao vForum 2019 u Beogradu
VMware vForum 2019 je dan inovacija za ubrzavanje vaše digitalne transformacije putem softverski definisanog pristupa poslovanju i IT-u. Ovaj događaj je za cilj imao da pokaže kako možete poboljšati poslovnu agilnost modernizacijom data centara i integrisanjem javnih clouda i stvaranje izuzetnih iskustava osnaživanjem sigurnog digitalnog radnog prostora. Ako ste IT profesionalac koji želi da pokrene digitalnu transformaciju vaše kompanije sa jedinstvenom, integrisanom arhitekturom koja će vam pružiti slobodu i kontrolu koja vam je potrebna sada i u budućnosti, VMware vFORUM 2019 je događaj kojem je vredelo prisustvovati.
Naš kolega Aleksandar Stojković, iz Sektora za private cloud rešenja, održao je prezentaciju na temu Operations Management – Studija Slučaja Telekom a.d., zajedno sa Dušicom Simić iz Telekoma.
Sama ideja ovog projekta je bila da se u Telekomu implementira alat vRealize Operations Management, sagleda njihovo okruženje i da se uvidi kako najbolje optimizovati i poboljšati performanse celog tog sistema, odnosno Telekom virtuelne infrastrukture.
Administrator ovog sistema ima sledeće zadatke, i njihovo izvršenje u mnogome zavisi od veličine sistema:
- Plan optimizacije kapaciteta sistema
- Pravljenje izveštaja
- Optimizacija workload-a
- Primena adekvatnih preporuka u cilju poboljšanja rada sistema
- Provera raspoloživosti resursa za buduća proširenja i izmene na sistemu
- Pravovremena obaveštenja o radu sistema
- Rešavanje problema analizom logova
vRealize Operations Management je alat koji rešava sve ove zahteve i time značajno olakšava rad sistema i omogućava brzo reagovanje u slučaju nekog problema.
Komponente softvera koji je implementiran u Telekomu su:
- vRealize Operations Management 7.0
- Integrisan sa 2 vCenter Server Appliance-a i vRealize Log Insight-om
- VMWare vRealize 7 Enterprise i Advanced licenca
Sve zahteve koji mogu biti upućeni sistemu, možemo da svrstamo u ove tri kategorije: Optimizacija performansi, Optimizacija kapaciteta i Troubleshoot, a svaka od njih ima svoje potkategorije.
Optimizacija performansi uključuje:
- Workload Optimization – Mogućnost vROps-a da premešta aktivne VMs iz jednog klastera u drugi kako bih se proaktivno sprečila pojava uskog grla u performansama
- Rightsize – Sposobnost vROps-a da detektuje predimenzionirane i pod-dimenzionirane VMs kada je reč o Procesoru i Memoriji
- Preporuke – Mogućnost vROps-a da detektuje nedostatke sistema i da predloži rešenja za otklanjanje istih
Optimizacija kapaciteta pruža sledeće mogućnosti:
- Assess Capacity – Mogućnost vROps-a da utvrdi da li na sistemu postoji dovoljno kapaciteta
- Reclaim – Mogućnost vROps-a da optimizuje trošenje resursa i na taj način smanji neadekvatno trošenje istih
- Plan – Sposobnost planiranja novih resursa u skladu sa trenutnim mogućnostima
- Assess Cost – Analiza troškova okruženja
Troubleshoot:
- Alarmi – Rešavanje problema proverom alarma u sistemu
- Logovi – Rešavanje problema analizom logova, ali da bi se ova mogućnost koristila potrebno je imati i komponentu Log Insight, koja se posebno licencira
- Troubleshoot – Rešava probleme prema tipa objekata, koristeći metriku.
Sve gore navedene mogućnosti olakšavaju rad sistema i omogućavaju brzo reagovanje u slučaju nekih promena. Veoma korisna stvar kod ovog alata je što je moguće napraviti izveštaj za svaku od ovih potkategorija. Bilo šta da se desi u sistemu, moguće je izvući izveštaj u PDF-u ili Excelu, i to je validan prikaz stanja u sistemu. To je samo jedan od benefita, koji se dobijaju korišćenjem ovog alata. Pored toga imate ušteda resursa, adekvatno planiranje i proširenje u odnosu na mogućnosti i kapacitete, kao i brzo lociranje i rešavanje problema.