Penetration testing service
Penetration testing service (pen testing ili ethical hacking) je primarna metoda koja pomaže u proceni ranjivosti poslovanja i upravljanja unutar kompanije. Ova vrsta testiranja predstavlja efikasnu i opipljivu procenu bezbednosti informacionih sredstava, komunikacija i kontrolne infrastrukture. Fokusira se na ranjivosti mreže, aplikacija i sistema koje bi neovlašćeni korisnik mogao da iskoristi unutar i izvan organizacije sa različitim nivoima pristupa informacijama.
Kvalifikovana pen testing usluga obuhvata automatizovano i ručno testiranje proverenim tehnikama, metodologijom i alatima za otkrivanje nepoželjnih rizika u poslovanju. Scenario napada podrazumeva sposobnost da sagleda, ukrade, korumpira, onemogući ili potpuno uništi korporativne informacije od strane “Autsajdera” koji poseduje znanje “Insajdera” (to mogu da budu zaposleni, konsultanti ili biznis partneri).
Crna, siva i bela kutija
Pen testiranje se može kategorizovati u tri segmenta u zavisnosti od same svrhe testiranja. Ta podela obuhvata crnu, sivu i belu kutiju testiranja.
Testiranje crne kutije se vrši bez apsolutnog znanja o ciljnom okruženju. Ono se vrši sa aspekta eksterne perspektive, jer na taj način mogu da se dobiju rezultati najpribližni onim koji su doveli do stvarnih bezbednosnih napada. Takođe, omogućuje i veoma dubok uvid u pravi bezbednosni stav klijenta. Za razliku od crne, testiranja sive i bele kutije su više usmerene ka specifičnim ciljevima i to sa aspekta delimičnog ili potpunog poznavanja cilja i okruženja u kojem se radi.
Kako se izvodi pen testiranje
U našem pristupu sprovodimo bezbednosne procene koristeći našu SAVE metodologiju. SAVE metodologija je zasnovana na najboljim praksama i standardima u industriji kako bi se osiguralo da se svako angažovanje obavlja na efikasan, dosledan i temeljan način.
Benefiti pen testiranja
Šta treba da vam kaže izveštaj o testiranju penetracije?
Sigurni smo u jedno kao zaključak – testiranje olovkom treba da postane neodvojiv deo strategije za očuvanje bezbednosti podataka svake organizacione kulture.
Naime, smanjenje površine sajber napada je od suštinskog značaja za otkrivanje bezbednosnih praznina i njihovo otklanjanje pre nego što oportunistički akteri pretnji pronađu put kroz njih.
S toga, redovnim sprovođenjem bezbednosnog testiranja možemo se uveriti da su rešenja i primenjene mere zaštite adekvatne i u skladu sa internim politikama, zakonima, pravilima i propisima koji čuvaju poslovanje i kontinuitet procesa ujedno. Kontinuirana bezbednosna testiranja od strane stručnjaka treće strane pružaju sigurnost da su zaštita, kontrola i usklađenost na najvišem nivou.