FON hakaton: ICT rešenja za očuvanje bezbednosti u velikim gradovima
U današnje vreme „organsko“ je termin koji se sve češće čuje, pa svi pomislimo na namirnice takvog porekla, ili u svetu digitalnog marketinga na objave koje nisu plaćene.
Za našu kompaniju „organskim“ smatramo saradnju sa Fakultetom organizacionih nauka, koja je iznedrila mnogo naših zaposlenih, a i uključenost u projekte stručnih saradnika je tu saradnju podigla na zaista visok nivo, pa je organski bilo da se uključimo i u ovaj veoma važan događaj za našu saradnju.
Vođeni takvim vrsnim iskustvom, prihvatili smo se posla i pomogli na više nivoa održavanje ovogodišnjeg hakatona, koji organizuje studentska organizacija FONIS. Ovo nije bio samo izazov za mlade programere, već i za malo širu populaciju na FON-u, ali i za studente sa drugih fakulteta iz zemlje i inostranstva; što je jedan veliki uspeh.
Hakaton jeste forma koja je zaživela poslednjih godina i de facto je i ovde bila u fokusu, ali inovacija koja je isplivala ove godine jeste svakako Tech Challenge. To takmičenje je trajalo nedelju dana i počelo je pre hakatona, gde su ekipe, sastavljene od po tri-četiri člana, dobile zadatak da kreiraju ideju, koja bi mogla da bude zadatak hakatoncima, a tiče se pronalaženja ICT rešenja za očuvanje bezbednosti u velikim gradovima.
U subotu, 23. marta, svoje ideje je prezentovalo 8 ekipa, gde je žiri, sastavljen od predstavnika ICT Hub-a, FON-a i naše kompanije imao težak zadatak da izdvoji i rangira ekipe. Izbor za programere je bio sačinjen od četiri teme, a prve tri ekipe, rangirano od trećeg ka prvom, su Jams, 404 name not found i pobednici random_state.
Nakon toga, nepatvorena energija i rešenost da se provede još jedna noć uz kucanje kôda mogla je da se oseti na fakultetu. Uz naša mentorstva, timovi su u polufinalu, koje je održano u nedelju, 24. marta, prikazali zavidan nivo znanja i ideje iznesene u Tech Challenge delu su dobile svoju realizaciju; koliko je to moguće za 24 časa. Međutim, slobodno možemo da kažemo da su očekivanja premašena.
Žiri i ovog puta u pojačanom sastavu profesora sa FON-a i predstavnika Sage, imali su „mrtvu trku“ da izaberu najbolje od najboljih, koji će ući u finale. Nimalo lak zadatak da od šestoro finalista, izaberu baš tri najbolja rešenja, jer su maltene sva zaslužila najvišu ocenu, a samim tim i neku od nagrada. Treću poziciju je zauzeo tim Parasaurolofulusi, drugu RAFX i pobednički tim je Git Gud.
Sa FON-a nosimo jedno fenomenalno iskustvo i čvrsto uverenje da je ovo jedan veliki podstrek svima nama da ulažemo napor i svu svoju energiju u svetlu budućnost koju ostavljamo mlađim naraštajima. Oni te ponuđene šanse itekako znaju da iskoriste i unapređuju tamo gde smo mi zastali.